The Racetrack - Death Valley

10. listopadu 2012 v 12:57 | Kie*
Chcete se o těchto kamenech dozvědět něco více? Máte představu, jak se to může dít? Čtěte v celém článku a nezapomeňte napsat svůj vlastní názor.

Tyto kameny se nacházejí v tzvn. The Racetrack, které je součástí Death Valley. Kdyby se mě někdo zeptal, co se v tomto údolí děje, asi bych řekla, že se tam konají nějaké závody - nebyla bych daleko od pravdy. Zajímavostí však je, že se tam nepředhánějí auta, ale asi 60 kamenů různé váhy a velikosti. Největší kámen, který je v pohybu váží kolem 320 kilogramů. Stopy kamenů byli měřeny už v roce 1995, kdy nejdelší stopa měřila přes 880 metrů.
The Racetrack je již dlouhou dobu vysušené jezero (je 3 kilometry dlouhé a asi 2 kilometry široké).

Pohyby kamenů se dějí za předpokladu, že máme obrovskou rovinatou plochu, která je v údolí Racetrack více jak přijatelná. Musí být dostatečně srážek, aby tvrdý jíl změknul a stal se také kluzkým. Ovšem jednu z největších rolí tohoto fenoménu hraje vítr - do kamenů by se musel opírat s minimální rychlostí 800 kilometrů za hodinu.
Další možností je led, který během zimy vytvoří kolem kamenů "ledový pancíř", do kterých se vítr opírá více než do zakulacených kamenů.


Pokud opustíme teorii s ledem a zaměříme na na možnost srážek a vítru, přichází otázka - je možné, aby se tam rychlost větru (800 kilomentrů za hodinu) objevila? Ty nejsilnější orkány (větry), na Beaufortově stupnici, dosahují rychlosti do 300 km/h. Bylo by zapotřebí dalších 500 km/h.


Zaměřme se proto na teorii s ledem. Je tu možnost, že se kameny pohybují díky tání ledu (popř. praskání, dělení,...). Problém je v tom, že se pohybují jen některé kameny a některé naopak stojí. A proč se kameny pohybují dokonce i v letním období?
Nejpravděpodobnější teorií je Dust Devils (točivé prachové víry). DD je malé tornádo, které je schopné pohnout skoro s čímkoliv.


Instiprace: PŘÍRODA
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Namenlos Namenlos | E-mail | Web | 10. listopadu 2012 v 14:24 | Reagovat

Samozřejmě :)
Díky :P

2 acoto acoto | 12. listopadu 2012 v 12:23 | Reagovat

To som videl niekedy davno v TV, cize uz si to nepametam jak to vysvetlovali, ale ono to je nieco zo zemou ze sa tam nieco stane (fakt si to uz nepametam) a trenie medzi zemnou a kamenmi je nulove, cize staci ze zafuka vietor a oni sa posunu, aneposuvaju sa nejak moc ale iba paru cm az casom je vidiet rozdiel

3 Kyšak Kyšak | 28. listopadu 2012 v 21:24 | Reagovat

Ano je to díky větru četl jsem o tom naprší tam a jak vítr fouka tak kameny v pořád jeodu po bahně z hlíny však vidíte to podloží ne? seschlé bahno

4 mascha mascha | 23. července 2015 v 23:37 | Reagovat

Vysvětlení je už vědecky dokázáno. Za určitých podmínek se v údolí objeví voda a na ní led. Když led na části plochy roztaje, tak zbylý led vítr posunuje a to včetně kamnů v něm uvízlých viz video na Youtube  How Rocks Move https://www.youtube.com/watch?v=uyHcs7B27Zk

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama