Krudum - záhadná hora Slavkovského lesa

30. listopadu 2012 v 18:38 | Kie*
Nejzajímavější a nezáhadnější horou Slavkovského lesa je Krudum (838 m. n. m.). Již v dávnověku byla považována za nejkrásnější místo. Při vyslovení jména Krudum, se člověka dotkne závan tajemna, tušení záhadných sil a skrytých postav.
Hora záhadně skrývá nerosty, ktéré se objevují, když člověk potřebuje. Tedy, když se těžilo zlato, byla hora plná zlata, když se těžil uran, byla plná uranové rudy. Hodně lidí věří, že na Krudumu starší duchové horníků nebo snad bílá paní. Také se vedou legendy o tajemném zámku, který na Krudumu měl stát. O této záhadné hoře se povídá spousty pověstí. Zde máte jednu z nich.

O ztracených věcech na Krudumu

Jednoho dne zavítal do obce Třídomí pod horou Krudum výletník z nedelekých Karlových Var. Prošel vesnicí, prohodil pár slov s domorodci a ti mu ukázali cestu na horu. Po dlouhém výstupu prudkým svahem se dostal až na samí vrchol a blaženě se rozhlížel po krajině. Byl to nádherný rozhled a on se ho nemohl nabažit. Usedl proto do trávy a onen výhled si vychutnával. Svou hůl zapíchl do země a usnul. Zdál se mu sen, že se hora pod ním otevírá a on pomalu klesá do jejího vnitra. Dopadl na dno a všude byla tma, jelikož nic neviděl pátral bezvýsledně. Sen ho natolik vylekal, až se probudil celý zpocený. Když se uklidnil zjistil, že je stále na Krudumu. Sen ho však tak vyděsil, že se rozhodl vrátit do vesnice. Uvědomil si, že hůl nechal na hoře, ale už se mu pro ní nechtělo vracet. Druhý den se na místo vrátil, ale hůl nenašel. Bez hole se vrátil zpět do Karlových varů. Po měsíci se vrátil do Třídomí a i na horu Krudum. Když vystoupal na vrchol, už zdálky viděl svojí hůl na tom místě, kde jí nechal. Nemohl tomu uveřit.

Traduje se, že věci bere král skřítků, který je pak vrací až ho přestanou bavit. Tyto úkazy se stávají do dnes. Stejně tak jako zvuky kočárů a tajemné hlasy. Nejhorším zvukem je však smích onoho krále, při kterém vám naskakuje husí kůže.

Podkud se někdy na Krudum vydáte poslouchejte a pozorně se dívejte kolem sebe.


(Krudum - Francouzský kámen)
(Kempfova rozhleda na úplném vrcholku Krudumu. Tato rozhledna se za válečných dob používala k oznámení blížícího se nebezpečí. Mezi kameny na úplném vrcholku byla vložena kláda, na jejímž konci byl upevněn koš s hořícím klestím, které se při nebezpečí zapálilo a vydávalo černý dým.)
Pokud Vás tento článek zaujal, můžete se více dočíst ZDE
Za článek děkuji našemu fanouškovi - Richardu Vašíčkovi.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lamka Lamka | 15. prosince 2012 v 10:36 | Reagovat

WTF!! v Třídomí máme chatku na krudum jezdim na kole skoro každej den co jsem tam :D 8-O

2 Martin Martin | E-mail | 14. prosince 2014 v 23:29 | Reagovat

Tak tak lamko :) ja tam chodim zas pesky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama